Organizacja zawodów sportowych wiąże się z uzyskaniem wielu pozwoleń, koniecznością wynajęcia lub udostępnienia terenu oraz zebraniem uczestników. Jednym z najważniejszych elementów przygotowania takiej imprezy jest sprzęt sportowy. I tutaj pojawia się pytanie: jaki sprzęt potrzebny jest do zorganizowania zawodów sportowych?

Dobór sprzętu sportowego ze względu na dyscyplinę
Zawody sportowe mogą mieć różny charakter. Jeżeli są to rozgrywki piłkarskie, musimy mieć dostęp do boiska, bramek oraz kilku piłek. W przypadku, gdy myślimy o zawodach lekkoatletycznych, należy przygotować odpowiedni sprzęt do każdej dyscypliny. Przy zawodach pływackich – udostępnić basen oraz przyrządy, wymagane podczas takiego wydarzenia.

Sprzęt sportowy dotyczący poszczególnych dyscyplin możemy wypożyczyć zazwyczaj na halach sportowych oraz ośrodkach sportu i rekreacji. Po ustaleniu ile i czego potrzebujemy, z pewnością uda nam się nawiązać współpracę z zarządcami takich placówek.

Sprzęt dodatkowy

Oprócz sprzętu związanego z daną dyscypliną musimy pamiętać również o urządzeniach dodatkowych. Jednym z najważniejszych będzie przyrząd do pomiarów czasowych. Podczas zawodów sportowych liczy się każda sekunda, nowoczesnym rozwiązaniem jest elektroniczny pomiar czasu, choć przy zawodach na mniejszą skalę możemy skorzystać również z nieco mniej profesjonalnego sprzętu.

Kolejnym sprzętem dodatkowym, który przydaje się podczas zawodów, jest waga do ważenia zawodników. Nie przy każdym typie rozgrywek takie urządzenie będzie wymagane, jednak jeżeli organizujemy rozgrywki pływackie lub zawody, związane ze sztukami walki, waga będzie niezbędna.

Zorganizowanie potrzebnego sprzętu sportowego wpływa na ogólną możliwość przeprowadzenia zawodów, warto więc pomyśleć o tym jeszcze zanim zaczniemy ogłaszać informacje o wydarzeniu i zbierać uczestników.