W biegach masowych, w których udział bierze czasem nawet kilkaset osób, niemożliwe stało się ręczne mierzenie czasu. I przede wszystkim wyniki były zakłamane, a nie o to chodzi w zawodach sportowych. Na szczęście aktualnie organizatorzy takich zawodów mają możliwość skorzystania z najnowszych osiągnięć technologicznych, a mianowicie – elektronicznego pomiaru czasu.

Elektroniczny pomiar czasu – jak to działa?

Funkcjonuje dzięki odczytom indywidualnych chipów w technologii RFID. Każdy zawodnik ma zamontowany taki chip na bucie, co pozwala mu na swobodne bieganie. Na starcie i mecie trasy znajdują się specjalne maty odczytów, które dekodują sygnał z chipa poprzez zmienne pole elektromagnetyczne wytworzone przez urządzenie rejestrujące. Właśnie z tego pola chip pobiera moc, co sprawia, że nie potrzebuje dodatkowego zasilania, aby działać prawidłowo.

Chip wygląda jak niewielka rolka, którą mocuje się na bucie przy pomocy sznurowadeł. Kiedy but przebiega nad mata rejestrującą, system wykrywa sygnał elektroniczny i rejestruje dokładny czas, w którym to nastąpiło. Informacja trafia do komputera, który przetwarza dane i błyskawicznie mierzy czas, jaki zajęło sportowcowi przebiegnięcie trasy od startu do mety.

Elektroniczny pomiar czasu pozwala na zmierzenie wyniku biegu nawet kilkuset zawodników, a co więcej, każdy sportowiec otrzymuje swój wynik na podany przy rejestracji numer SMS. Jest to aktualnie najskuteczniejsza i najszybsza metoda pomiaru czasu przy zawodach sportowych.